Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Blackout ukázal, jak důležitá je flexibilita

Parametry domácnosti
Výkon FVE
kWp
Baterie
kWh
Spotřeba
-
kWh/měs.
Přetoky
-
kWh/měs.

Nedávno si část České republiky zažila blackout na vlastní kůži. V některých lokalitách trval až 5 hodin a jeho dopady byly rozsáhlé.

Uvěznil lidi ve výtazích, vypnul semafory i tramvaje, nastartoval nemocniční generátory, zastavila se výroba, vypadla mobilní síť a v některých částech republiky došlo i k výpadkům v dodávkách vody a tepla. Celkový odhad škod činí minimálně 1,37 miliardy Kč.

Co za páteční blackout může?

Teď už víme, že na vině nebyla nerovnováha v síti, ale technická závada na elektrickém vedení. Kaskádovitá porucha vedla k výpadku devíti rozvoden přenosové soustavy a způsobila přetížení v jiných částech sítě. Výpadkem odběrných míst v Libereckém, Ústeckém, Královehradeckém a Středočeském kraji a části Prahy bylo náhle v síti o 1500 MW více výkonu, než bylo potřeba.

Aby se kompenzovala vzniklá nerovnováha na síti, došlo k automatickému a řízenému odpojení zdrojů a bylo potřeba zvýšit také spotřebu.

Systémová odchylka v síti na webu ČEPS ukazuje přebytek výroby krátce po výpadku velké části odběrných míst ve 12:00
Mapa střídačů z portfolia našich zákazníků, které postihl výpadek a ocitli se bez dodávky elektřiny

Jak jste pomohli vy, zákazníci Delta Green

Významně jste pomohli i vy, zákazníci Delta Green, kteří u nás obchodují s flexibilitou. Z přebytečných 1500 MW výkonu jste odebrali až 3 MW a pomohli tak rychleji vyrovnat nerovnováhu v síti.

Za to, že jste poskytli svou baterii, vám v součtu vyplatíme téměř 50 000 Kč.

V pátek 4.7. jsme do vašich střídačů poslali 30 aktivací, nejvíce mezi 12. a 16. hodinou. To je minimálně trojnásobek, než v běžném dni. Bezprostředně po výpadku šlo o aktivace typu "down" tedy odběr ze sítě.

Jak standardně vyrovnáváme síť?

Za běžných okolností se snažíme zachránit situaci na síti vyrovnáním naší odchylky v reálném čase vůči aktuálnímu výkonu na síti. Jak to funguje?

Každou čtvrthodinu sečte ČEPS (provozovatel přenosové soustavy) všechny přebytky a nedostatky v celé síti. Tím zjistí, zda síť jako celek byla v přebytku nebo v nedostatku. Na základě toho, jakou regulační energii musel ČEPS použít k vyrovnání této celkové odchylky, stanoví OTE zúčtovací cenu odchylky.

Následně se OTE podívá na naši individuální odchylku a porovná ji s celkovou odchylkou sítě. Pokud naše odchylka pomohla celkovému stavu sítě, OTE nám za dodávku elektřiny do sítě nebo větší odběr zaplatí, protože jsme systému pomohli. Pokud naše odchylka stav sítě zhoršila a my jsme odebrali nebo dodali více, než jsme slíbili, zaplatíme OTE naopak my. 

Proč byla situace během blackoutu jiná?

Během blackoutu se ale jednalo o stav nouze a pro takovou situaci platí jiná pravidla. Jakmile je provozovatelem přenosové soustavy (ČEPS) vyhlášen stav nouze, standardní vypořádání odchylek se zastaví.

To, co jsme od OTE za vyrovnání odchylky dostali, je hluboko pod tím, co vyplatíme našim zákazníkům. Vašeho zapojení do vyrovnávání sítě si ale velmi vážíme, tím víc, když se jedná o tak nestandardní situaci, jakou byl páteční blackout. Byť OTE finanční odměnu za vyrovnání odchylky během stavu nouze nevyplatí, půjde kompenzace za vaši pomoc kompletně za námi.

Chceme tím dokázat, že si vážíme toho, že zrovna naši zákazníci jsou průkopníci moderní energetiky ochotní adaptovat se na nový princip jejího fungování.

Děkujeme.