Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

SPOTOVÉ CENY

Spotová cena elektřiny je cena elektřiny, která se mění každou hodinu dne. Spotové nebo taky hodinové ceny elektřiny vznikají na základě nabídky a poptávky po elektřině v síti a také na základě toho, které zdroje elektřinu zrovna vyrábí.

Graf se spotovými cenami je pouze ilustrační, jedná se o průměrnou spotřebu v hodinách za rok 2023.

Pro koho je dnes spot?

V tuto chvíli mohou spotové ceny elektřiny využívat pouze zákazníci s tzv. průběhovým měřením, (chytrý elektroměr).

Tento typ elektroměru nyní zdarma instaluje distributor elektřiny (PRE, EG.D nebo ČEZ) pouze domácnostem s fotovoltaikou.

JAK FUNGUJE DOMÁCNOST NA SPOTOVÝCH CENÁCH?

Zákazník vždy okolo 14.30 ví, kolik bude stát elektřina na celý následující den.

Podle zveřejněných cen elektřiny na další den si může zákazník naplánovat, kdy pustí bojler nebo zatopí tak, aby využil nízkých cen a nespotřebovával elektřinu, když je její cena vysoká. To je zpravidla v době, kdy je vysoká poptávka a nebo nevyrábí obnovitelné zdroje.

Pokud má zákazník ještě navíc baterii pro ukládání energie, může dělat další kouzla. Třeba si baterii nabít během noci, kdy je elektřina velmi levná (např. 1 Kč/kWh) a tuto elektřinu spotřebovat večer, kdy její cena stoupá (např. k 4 Kč/kWh).

V ideálním případě

Jako domácnost elektřinu spotřebováváte, když je její cena nízká a naopak prodáváte, když je cena vysoká. K tomu vám pomáhá baterie, ve které můžete levně nakoupenou nebo z fotovoltaiky vyrobenou energii krátkodobě uchovávat.

JAK FUNGUJE SPOTOVÝ TRH S ELEKTŘINOU?

Přešli na spot
a ušetřili 25 %
:

Podívali jsme se, jak se změnilo chování našich zákazníků, kteří během loňského roku přešli z fixních cen na spotové. Jsme první v Česku, kdo na datech ukazuje, že flexibilní spotřeba elektřiny může pomoci s urychlením dekarbonizace a otevřít cestu obnovitelným zdrojům.

PŘEČÍST STUDII

PROČ JSME PRO SPOTOVÉ CENY?

Spotové ceny elektřiny reagují na to, jaké zdroje ji zrovna vyrábí. Elektřina za nízké ceny je zpravidla ta z obnovitelných zdrojů. Čím více domácností bude spotové ceny využívat a svou spotřebu do těchto levných hodin přesouvat, tím více obnovitelných zdrojů se bude do energetického mixu ČR zapojovat.

FLEXIBILNĚJŠÍ

TRANSPARENTNÍ

VÝHODNÉ

Spot umožňuje lidem nižší ceny za elektřinu díky chytrému řízení spotřeby.

Platíte tržní cenu elektřiny přesně v tu doby, kdy ji spotřebováváte. Žádné rezervy pro vykrytí nečekaných výkyvů cen pro dodavatele.

Díky spotovým cenám můžete prodávat přetoky ze své FVE ve špičce, kdy je cena elektřiny vyšší a vám se tak váš účet za elektřinu vykompenzuje.