Představujeme vám obec, která jako první v České republice připojila do sítě větrné elektrárny.
Počátkem nového tisíciletí postavila obec Jindřichovice pod Smrkem na louce dvě větrné elektrárny. I přes počáteční pochyby místních se alternativní přístup k energetice vyplatil a zelená energie je dnes součástí identity obce. Ta s ní hospodaří natolik úspěšně, že obyvatelům poskytuje i dotace na jejich vlastní environmentální projekty.
Jindřichovice, které jsou mezi nadšenci do zelené energie známé jako první český průkopník větrné energetiky, se nachází za Jizerskými horami a na hranici s Polskem. Po 2. světové válce při vysídlení Němců téměř zanikly, život se sem pomalu začal vracet až v 60. letech. Sami místní někdy říkají, že je většina republiky vnímá jako vesnici na území nikoho.
Stavění turbín větrných elektráren sem přineslo v roce 2003 spoustu pozornosti. „Když se to stavělo, tak jsme tady sehnali sedačky z nějakého starého kina – postavily se do řad a lidi seděli a koukali, jak to jeřáb zvedá nahoru,“ s úsměvem vzpomíná Luboš Salaba, místostarosta Jindřichovic, který byl u počátku energetické revoluce v obci. Sám se přistěhoval z Liberce a z počátku zde pracoval právě na inženýringu obnovitelných zdrojů.
Dnes se Luboš Salaba stará Jindřichovicím o vše, co se týká energie. Zajišťuje její nákup, prodej i úsporu. „Vyrábíme obnovitelnou elektřinu a tu se samozřejmě snažíme co nejlépe prodat. A zároveň nakupujeme také elektřinu pro vlastní spotřebu s přihlédnutím k hodnotám naší obce – tedy tak, aby byla co nejvíce zelená,“ dodává Salaba. Zbytek peněz v Jindřichovicích převádí do fondu životního prostředí, ze kterého si občané žádají o dotace na vlastní environmentální projekty. Právě ten podle Salaby zafungoval jako něco, díky čemu se jindřichovičtí začali se svými větrnými turbínami více identifikovat.
Zelená energie dala obci nový impuls k rozvoji a přivedla sem také spoustu nových obyvatel, kteří vyznávají alternativní životní styl. „Jaroslav Dušek tady objevil místo pro svůj baráček, který vybavil Trombeho stěnou, což je taky jeden z obnovitelných zdrojů energie. A za ním sem taky přišlo hodně lidí,“ vypočítává Luboš Salaba. V obci funguje také Muzeum života před průmyslovou revolucí, kde se naopak snaží žít úplně bez elektřiny a samotné Jindřichovice provozují Ekologické informační centrum, o které má velký zájem jak veřejnost, tak školy.