Podívejte se kolik stojí elektřina právě teď.

Za výkup přetoků z fotovoltaiky získává o 300 Kč měsíčně více

Flexibilita spotřeby a prodeje přetoků z fotovoltaiky v sobě skrývá potenciál, který už spousta našich zákazníků objevila. Těm říkáme surfaři. Na spotu surfují tak obratně, že se jejich průměrná cena spotřebované elektřiny pohybuje kolem 2 Kč/kWh a své přetoky prodávají v ty nejvýhodnější hodiny. Nejen, že tak snižují svůj účet za elektřinu, ale také se, jak my poeticky říkáme, napojují na dech planety.

Našim surfařům a dalším zákazníkům jsme se rozhodli jít naproti a v posledním roce pracovali na platformě Waverider, který strčí všechny odložené starty praček a chytré zásuvky do kapsy. Po prvních měsících testování můžeme říci, že díky němu mohou naši zákazníci získat jen na prodeji přetoků z fotovoltaiky o 300 Kč měsíčně více.

Následující příklad je postavený na reálných datech našeho zákazníka, jehož průměrná měsíční spotřeba čtyřčlenné domácnosti je 2 MWh. Má fotovoltaiku o výkonu 14.5 kWp, baterii o kapacitě 14.4 kWh a  elektromobil.

Přes den fotovoltaika vyrábí, večer vydělává

Fotovoltaika o dostatečné kapacitě našim zákazníkům přes den častokrát (především v létě) vyrobí dostatek elektřiny na okamžitou spotřebu domácnosti, vychlazení domu i ohřátí vody v bojleru. Tyto přebytky jdou v běžných domácnostech zpět do sítě formou přetoků za aktuální cenu elektřiny. Ta je však v době, kdy fotovoltaika přetoky generuje (tedy přes poledne a v podvečer) nejnižší z celého dne. Je to proto, že v této době prodává přetoky většina majitelů fotovoltaiky a v síti je spousta levné elektřiny z FVE. Drahé zdroje (uhelné a plynové elektrárny) tak nemusí běžet a to sráží cenu elektřiny níž a níž. Takže i přes to, že domácnost do sítě posílá velký objem přetoků, prodává je za nízkou cenu a není to ani zdaleka maximum toho, co se na spotovém trhu nabízí.

Na grafu níže (výroba dle hodiny) můžete vidět, ve které hodiny jeden z našich zákazníků prodával své přetoky nejčastěji. Díky baterii mohl přetoky vzniklé během poledne a v podvečer prodat až v době, kdy cena elektřiny na spotu dosáhla svého maxima pro ten den. Waverider dopředu věděl, že ve večerní špičce bude elektřina drahá a tedy, že se nejvíce vyplatí prodat přetoky v sedm večer. Zároveň ale také věděl, že nemá baterku vybít do sítě celou, protože domácnost bude potřebovat něco na noc. V neposlední řadě znal i předpověď slunečního svitu na další den a tudíž i to, zda bude další den s energií ze slunce nakládat stejně.

Pokud by zákazník prodal své přetoky do sítě v 15 hodin, tedy v době, kdy svítilo a jemu elektřinu generovala fotovoltaika, pohyboval by se jeho příjem z prodané elektřiny do sítě pod 100 Kč za měsíc (bez započítání poplatků za převzetí zodpovědnosti za odchylku). Jen tím, že s prodejem uložené elektřiny z fotovoltaiky počkal do 19.hodiny, dostal za prodej přetoků o 300 Kč více. Dlouhodobě se prodej přetoků ve večerní špičce vyplatil. Výnos byl totiž oproti jiným hodinám během dne mnohem vyšší.

Na grafu níže vidíte, jaká byla průměrná cena za prodej přetoků v každou hodinu dne během jednoho měsíce (modré sloupce) a také, jaká byla průměrná cena elektřiny pro jednotlivé hodiny dne během měsíce září (červená linka).

Waverider sleduje cenu elektřiny, predikuje výrobu a spotřebu, a podle toho plánuje, kdy je nejlepší čas na prodej přetoků. Chytře určí, kdy má domácnost elektřinu z fotovoltaiky spotřebovat rovnou, kdy ji uložit do baterie a kdy ji z baterie prodat do sítě formou přetoků.

Díky tomu se našim zákazníkům v testovací skupině podařilo prodávat přetoky v ty nejvýhodnější hodiny ve večerní špičce a získat tak o 400 Kč měsíčně více. A to navíc vše bez ručního sledování cen a manuálního ovládání střídače, baterie a dalších zařízení.

Chcete se dozvědět více o tom, jak funguje Waverider? Sledujte naše sociální sítě a odebírejte newsletter. Už brzy ho spustíme.