Honza je jeden z našich surfařů. V rozhovoru s ním se dozvíte o jeho přístupu k využívání baterie a také o tom, jak se vypořádává s jejich opotřebením.
Z fixu na spot přešel v květnu tohoto roku a skočil rovnou do záporných cen. Za 1 kWh platil Stanislav v květnu -0,73 Kč.
Jiří je jeden z našich zákazníků, který měl na květnovém vyúčtování silovou elektřinu za zápornou cenu. Využívá k surfování na spotu nějaké technologie?
Honza V. učí své děti neplýtvat s energií, ale na komfortu jim neubírá. Díky chytrému řízení podporuje OZE a platí 0,1 Kč/kWh.
Jan L. si na svůj dům instaloval první fotovoltaické panely v roce 2011. Na spot přešel na podzim 2023. Dnes platí za 1 kWh -0,26 Kč. Jak to u něj doma vypadá?
V květnu měl na vyúčtování cenovku -0,41 Kč/kWh. Proto jsme se Petra B. zeptali, co za tím stojí.
Spotřeba elektřiny z obnovitelných zdrojů je pro něj nejen otázkou zodpovědnosti vůči planetě, ale také vášní pro technologie, energetiku a inovativní domácnost.
Spotřeba elektřiny za spotové ceny je pro Jiřího otázkou osobní zodpovědnosti vůči přírodě a obnovitelným zdrojům energie. Zároveň je to skvělá ukázka energetiky i pro jeho děti.
Spotové ceny elektřiny se mění každou hodinu dne. Tato proměnlivost může být pro někoho nevýhodou, pro jiné ovšem příležitostí.
Kolik stála elektřina na denním spotovém trhu v minulém roce? Jak rozumět tomu, co to spotová cena je? A víte, že může dosahovat i záporných hodnot?
V roce 2020 byla průměrná cena elektřiny na spotu 0,9 Kč/kWh. Dlouhodobě je spot nejvýhodnějším způsobem nákupu elektřiny a dává velkou svobodu řídit si cenu elektřiny.
V září 2022 jsme převedli všechny naše zákazníky na spotové ceny. Zpětně spousta našich zákazníků uznává, že se jim přechod na spotové ceny vyplatil.
Květen 2023 byl pro naše surfaře na spotu měsícem skvělých vln. Dva z našich zákazníků se se svou průměrnou cenou za 1 kWh dostali dokonce pod 1 Kč. Jedním z nich byl i pan Alois.
Surfař června, Rostislav K., ušetřil oproti průměrné ceně na spotu 36 %. Elektřina ho v tomto měsíci vyšla na 1,45 Kč/kWh.
Naši surfaři na spotu surfují tak obratně, že se jejich průměrná cena spotřebované elektřiny pohybuje kolem 2 Kč/kWh a své přetoky prodávají v ty nejvýhodnější hodiny.
Pan Jiří platil za elektřinu v dubnu 2023 průměrně 1,25 Kč/kWh. Jak se mu to podařilo?
Přesouvání spotřeby do levných hodin je efektivním způsobem, jak ušetřit až 40 % nákladů na elektřinu bez omezení se na spotřebě a komfortu.
Prodej přetoků z fotovoltaické elektrárny je efektivním způsobem, jak si snížit účet za elektřinu.
Rachot a klepání ustalo, dělníci vám ukázali, jak ovládat nové solární panely na střeše, sbalili nářadí a vy jste se stal/a hrdým majitelem malé FVE. Co teď?
Vlastníte solární panely a ve slunné dny vyrobíte více elektřiny než spotřebujete? Prodejem přetoků snížíte náklady na elektřinu. A kolik za to tedy dostanete?
Chcete prodávat přetoky ze své fotovoltaické elektrárny do sítě, ale nerozumíte tomu, proč byste za to měli ještě platit?
Máte elektroměr s průběhovým měřením? Pak můžete spotřebu své domácnosti upravit tak, abyste platili co nejnižší cenu za elektřinu.
Přehled jednotlivých zařízení v domácnosti, jejich možnosti flexibility a vliv na celkový účet za elektřinu.
Co je to flexibilita a jak ovlivňuje cenu elektřiny? Jak se dá šetřit i bez omezování spotřeby? Na jaká zařízení dává smysl se zaměřit?